Proti Horní Lidči 17 minut extáze, pak tvrdý boj a tři body z důležitého derby

05.05.2019 | Jan Filgas

Pro mnohé hráče zápas sezony dopadl nad očekávání dobře. Diváci, kteří seděli doma u kamen, mohou litovat. Po vítězství navýšila Polanka náskok v tabulce na osm bodů.

21. kolo | neděle 05.05.2019, 16:30 | Valašská Polanka

TJ Sokol Valašská Polanka - TJ Horní Lideč

Branky: Novák, Štrbík, Maček David, Daněk – vlastní.

Žluté karty: Šafařík, Novák – Sporek, Seidl, Surovec, Líňa.

Rozhodčí: Gargulák – Skalický, Loubal (N).

Delegát svazu: Brtníček.

Diváci: 120

TJ Sokol Valašská Polanka: Kolínek – Adámek Stanislav, Adámek Ondřej, Filgas Petr – Maček Filip, Filgas Martin, Maček David, Štrbík, Novák – Řezníček, Daněk. (28. Baran, 62. Trčka Lukáš, 67. Šafařík, 84. Kučerňák).

TJ Horní Lideč: Kubín – Kliš, Surovec, Abík, Seidl, Sporek, Smolík, Chovanec, Krajča, Vaštík, Šuta. (71. Líňa, 83. Kovalčík).

Komentář

Hostující fanoušci se ani nestačili v chladném počasí zahřát voňavým svařákem Marka Juhaňáka a při pohledu na světelnou tabuli museli začít přemýšlet, jestli nebude lepší odjet zpátky do Lidče do tepla. Polanský tým totiž v úvodních dvaceti minutách předvedl strhující nástup, který příjemně šokoval všechny domácí příznivce.

Jirka Novák skóroval krásně utaženou střelou hned po několika málo vteřinách. Hostující gólman se sice natahoval, ale všechno jeho snažení bylo marné, míč zapadl k tyči a hrdý majitel čerstvého řidičského oprávnění si právem užíval gratulace spoluhráčů. Podle dostupných statistik asi v posledních deseti letech v Polance nepadl rychlejší gól.

Když poté ve 12. minutě dotlačil podruhé míč do sítě důrazný Jirka Řezníček, euforie na střídačce nebrala mezí. Asistent trenéra Pepa Maršálek v záchvatu euforie slíbil, že se v zápasech béčka začne poctivě vracet vypomáhat obraně. Tak uvidíme …

O pět minut později hosté zatlačili slzu potřetí, zmatků v jejich obraně využil David Maček. Kustod a masér v jedné osobě Tomáš Chuchma na lavičce skákal radostí tak vysoko, jako kdyby mu do kolena voperovali nikoliv plastiku křížového vazu, ale trampolínu.

Vše nasvědčovalo tomu, že domácí tým zápas ovládne a ambiciozní moravsko-slovenský tým potupí. Bohužel hráči Lidče nepochopili, že chladné nedělní odpoledne bylo přímo předurčeno k oslavě umění polanských hráčů a radosti fanoušků.

Seidl, Sporek, Abík, Vaštík a spol. začali pořádně jezdit a místa svého protivníka přehrávali. Dvě šance jsme ještě přečkali bez úhony, pak ale přece jen udeřilo. Ondra Adámek a Jakub Kolínek se totiž rozhodli ukázat, jako velké a empatické srdce mají. Horní Lidči společnými silami věnovali málovídaný vlastňák.

Celý poločas se hosté těšili, kterak zopakují velkolepý návrat, který na hřišti v Polance předvedli před dvěma lety. Podařilo se jim tehdy málem vyrovnat pro ně nepříznivý stav 1:4. Patnáct minut hecování trenéra Číže ale bylo naprosto zbytečných, protože hned po návratu na hřiště hosty zase do klidu (a deprese) poslal Lukáš Daněk. Mladý polanský útočník si v zakončení počínal jako velezkušený mazák.

Další branku už fanoušci neviděli, což ale nikomu vůbec nevadilo. Ti, kteří v zimě vytrvali, mohli i nadále sledovat dramatický zápas.

Jako bonus viděli i trochu pravé řezničiny, když jeden z hostujících hráčů nechtěně v souboji kopačkou testoval, jak pevné má Ondra Adámek obočí. Zkouška dopadla podle očekávání. Na obočí díra jak do šachty, spousta krve, okamžité střídání a odjezd do nemocnice na šití.

Hra pak ztratila na tempu, spíše se jen dohrávalo. Hodně se střídalo, občas se žlutilo, Jazýček úplně klasicky vytočil hosty i fanoušky Lidče zdržováním. No, a pak už byl konec.

Závěrem krátké shrnutí. Pro fanoušky to byl pohledný a bojovný zápas, derby se vším všudy, nicméně slušně odehrané bez záludností a zákeřností. Velmi dobrý výkon podali i rozhodčí, pochvalu za poctivost zaslouží Jirka Loubal, který Polance správně neuznal gól z ofsajdu, přestože riskoval, že ho někdo z řad polanských ultras trefí deštníkem. Pochvalu za poctivě odmakaný a odpracovaný zápas zaslouží všichni hráči, výjimečný výkon podal Jirka Řezníček, který se na hrotu rval devadesát minut jako lev.